اخبار

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در گزارش به ستاد کرونا استان:

ICT ابزار کلیدی برای مدیریت شرایط سخت است

ICT ابزار کلیدی برای مدیریت شرایط سخت است
به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان؛ محمد احمدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه ستاد مقابله با شیوع کرونا استان به اقدامات انجام شده این حوزه پرداخت و گفت: در حال حاضر و در سخت ترین شرایط، ارتباطات و فناوری اطلاعات توانسته است تحولات بزرگی را در کشور به وجود بیاورد که مهمترین آن بحث توسعه اقتصاد دیجیتال است.

وی تصریح کرد: ما در کشور با مفهوم نوینی مواجه هستیم تحت عنوان اقتصاد دیجیتال پس از شروع انقلاب صنعتی چهارم که عصر فناوری اطلاعات و اقتصاد ناشی از تحولات فناوری اطلاعات است مفهومی به اسم اقتصاد دیجیتال در کشور شکل گرفته است و سهم اقتصاد دیجیتال در سال 98 به 6.5 درصد سهم GDP کشور رسیده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان افزود: در سال 97 به دلیل وجود چالش های اقتصادی از جمله تحریم های ظالمانه نرخ رشد اقتصادی کشور منهای 3.7 درصد شد اما نکته جالب توجه این بود که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نرخ رشد را به 31.3 درصد رساند و این یعنی بیش از اهداف برنامه ششم توسعه رشد این حوزه تحقق پیدا کرد.
وی با بیان اینکه این نگاه کلی به بخش اقتصادی حوزه فناوری اطلاعات بوده است، افزود: علی رغم تمام محدودیت ها و چالش ها نرخ رشد بخش ما با تلاش فعالین بخش حفظ شده است؛ البته می توانست بیشتر از این هم باشد اما همین نرخ رشد نسبت به سایر بخش های کشور قابل توجه است.
رئیس کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان در ادامه به تاثیر شیوع کرونا بر بخش ارتباطات کشور اشاره کرد و گفت: بخش اول تاثیر کرونا بر ارتباطات است که به صورت متوسط ترافیک شبکه تلفن همراه در استان با رشد قابل ملاحظه ای روبرو بود که این رشد قابل توجه ترافیک، پایدار است و در حال حاضر 25 درصد از شبکه همراه کشور پایدار باقی مانده است.
وی با اشاره به افزایش استفاده از شبکه خانگی، افزود: بنا بر نظرسنجی های که از مردم داشتیم 75 درصد از مردم اظهار داشته اند که ارتباطات ثابت برایشان اقتصادی تر است. متوسط سرعت اینترنت خانگی در بهمن ماه 6.1 بود که به 5.3 مگابیت بر ثانیه در اسفند رسید.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با تاکید بر اینکه چالش های سرعت در اینترنت خانگی کمتر بوده است، گفت: متوسط سرعت اینترنت خانگی 6.1 در بهمن ماه به 5.3 مگابیت بر ثانیه در اسفند و در فروردین ماه 5.4 و اردبیهشت این عدد به 5.8 رسید.
وی در ادامه به وضعیت شبکه پستی در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در شبکه پستی شاهد رشد سه برابری جابجایی بسته های پستی بودیم.
نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص حمایت وزارت ارتباطات از شرکت های فناوری اطلاعات در ایام کرونایی نیز گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اسفند ماه 98 تا اردیبهشت 99 در قالب تسهیلات 9 درصدی با پرداخت بیش از 54 میلیارد تومان توانسته تا حدودی به فعالان این حوزه کمک کند که این اعتبار در خردادماه 99 نیز مبلغ 70 میلیارد تومان به شرکت های فعال حوزه فناوری اطلاعات از منابع وزارت ارتباطات برای کاهش اثرات منفی کرونا پرداخت می شود.
وی استفاده از ظرفیت های خالی بخش های دولتی، پیگیری دریافت مجوز حمل کالا برای ناوگان حمل و نقل اینترنتی و ایجاد کمپین های حمایتی را از دیگر اقدامات وزارت ارتباطات برای حمایت از فعالیت بخش در مقابل اثرات ویروس کرونا اعلام کرد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در ادامه گزارش خود به اقدامات این اداره کل در قبال مسئولیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: هماهنگی در راه اندازی سامانه تلفنی برای بیماران صعب العلاج، همکاری در راه اندازی سامانه فروش اقلام بهداشتی، هماهنگی برای راه اندازی سایت یارجو برای ساماندهی کمک های مردمی، تحلیل های آماری بیماران کرونایی جهت مدیریت و کنترل شیوع بیماری بخشی از اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوده است.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۲۹
تعداد بازدید : ۱۵۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید